Víte, co potřebujete? Objednejte si vše předem telefonicky. Volejte 607 087 673


Lékárna Revmavita ZlínVeřejná knihovnička
Knížka pro každého a bez řečí

Tak tohle byste asi v lékárně plné medikamentů a vonících čajů nečekali. Hned po otevření dveří knihovna, ze které si můžete odnést titul, na který si ukážete? Sami a bez řečí? Přesně tak.

Od začátku prosince patří obdoba zatím ne příliš známého projektu Sousedských knihoven i k nevšední nabídce služeb Lékařského domu Revmavita na Štefánikově ulici ve Zlíně. Najdete ho přímo pod zastávkou trolejbusů Příční, kde zastavují vozy číslo 1, 8, 11 a 12.

Sousedská knihovna se řídí jednoduchým pravidlem - vyber si, přečti a vrať, nebo knihu vyměň při další cestě kolem za jinou. Zatímco v tomto případě je k tomu třeba malá venkovní vitrína, MUDr. Petr Vítek, majitel lékařského domu Revmavita, zvolil opačnou cestu. Knihovny k volné nabídce publikací všeho druhu umístil dovnitř, takže si projekt, známý v regionu zatím jen z Holešova, upravil po svém. Takže tentokrát ne Sousedská, ale Lékárnická knihovna. Zatím nabízí na 130 titulů nejrůznějších žánrů.

„Chceme pacientům a vůbec všem návštěvníkům lékárny, která sídlí v suterénu, nabídnou něco navíc. A jak se zdá, brzy budeme muset pro knihy nalézt místo i v čekárnách našeho lékařského domu,“ usmívá se známý zlínský revmatolog, kterému už pacienti nabízí a přináší vlastní knihy.

„Snad každý má doma nějaký titul, který by mohl nabídnout někomu jinému. A v tom je podstata Lékárnické knihovny. Jen aby bylo knihy kam umístit. Možná by se nějaké místo našlo v čekárnách jednotlivých pater. Jenomže u nás se dlouho na vyšetření nečeká. Před jednotlivými ordinacemi je rychlejší prolistovat časopisy,“ podotýká Petr Vítek. Jeho Lékárnická knihovna funguje na principu důvěry, což není v časech plných nejrůznějších zlodějen obvyklé. Jenomže, funguje to. „Samozřejmě se může najít někdo, kdo si knihu půjčí a už ji nevrátí nebo nevymění za jinou. Pořád je ale víc lidí, kteří to vidí jinak a nezávazné výměně knížek bez registrací a lhůt k vrácení fandí.“

Svým způsobem jde také o originální vztah pacient – lékař. „Je nám jedno, kdy se pacient knihu rozhodne vrátit. Někteří k nám chodí k ošetření po delších intervalech, takže si mohou číst i tři měsíce. Je to na nich,“ říká Petr Vítek.

Pokud se jeho Lékárnická knihovna časem rozšíří do dalších pater Lékařského domu Revmavita, jaký žánr svým pacientům-čtenářům nabídne? „Na to je ještě brzy. Nabízí se asi něco na odlehčení, protože někdo může mít z návštěvy ordinace obavy, ale na to zatím nemyslíme. Postačí, když si lidé osvojí knihovnu v lékárně a budou tam chodit ještě raději,“ říká lékař.

Pokud jde o „klasické“ Sousedské knihovny, ty ještě nemají ve Zlínském kraji na růžích ustláno. Zatím je v provozu pouze jedna. Od poloviny roku funguje v Holešově. Dřevěná knihovnička velká zhruba metr krát metr a půl stojí mezi domy na jednom z veřejných městských prostranství. A také ona si rychle našla svoje čtenáře. (KK)

« Zpět


Nenechte si ujítNaše skvělé nabídky a novinky. Stačí pouze vyplnit Vaše jméno a e-mailovou adresu.


Věrnostní karta

Stali jsme se členem sdružení Magistra Lékárny a využíváme jeho věrnostní systém. Věrnostní kartu vystavujeme na počkání při nákupu. Bonus, 2 % z nákupu, se Vám načte na zákaznickou kartu. Při dalším nákupu můžete nasbíraný bonus využít. Dále s věrnostní kartou platíte cenu uvedenou pro Magistra kartu Více výhod u vybraných přípravků v platném akčním letáku Magistra Lékáren (více na www.magistralekarny.cz).

Proč se věrnostní karta vyplatí?